Schneider Electric METSECT5CC010 Current Transformer 100/5A DIN Mount NEW
Guangzhou Hengmeida Automation Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MOQ : 1
Payment Terms : T/T,Western Union
Delivery Time : 3 days
Packaging Details : Carton
Brand : Schneider
Operating Temperature Range : -25°C to +70°C
Frequency : 50Hz / 60Hz
Mounting Type : Panel Mount / DIN Rail / Floor Standing
Current Rating : Varies (e.g., 10A to 400A)
Application : Industrial Control, Power Distribution
Series : Powerlogic
Shape : Rectangular
Insulation Material : Thermoplastic / Thermoset
Current : 40/5A,other
Contact Now
Schneider Electric METSECT5CC010 Current Transformer 100/5A - Brand New
Condition: Brand New, Genuine Original Packaging.
Key Specifications:
  • Model: METSECT5CC010
  • Current Ratio: 100/5 A (Primary 100A, Secondary 5A)
  • Accuracy Class:
    • Class 0.5 at 1.5 VA
    • Class 1 at 2.5 VA
    • Class 3 at 3.5 VA
  • Mounting Type: Tropicalised DIN Rail mount or Screw mount.
  • Cable Diameter: Up to 21mm (d. 21)
  • Rated Operational Voltage [Ue]: < 720 V AC 50/60 Hz